TED VAN KOLEJİ ÖĞRENCİLERİ ŞEHİTLERİNİ ANDI

KORE CUMHURİYETİ BÜYÜK ELÇİSİ KIBRIS VE KORE GAZİLERİNDEN OLUŞAN HEYETİ TED VAN KOLEJİ ÖĞRENCİLERİ BÜYÜK BİR COŞKU İLE KARŞILADI.
23 Mart 2019
TED Okulları İklim İçin Grevdeydi!
10 Nisan 2019
Ted Van Koleji Öğrencileri Şehitlerini Andı

Okulumuz, ülkemizin kuruluşunda çok önemli bir zafer olan Çanakkale’de şehitlerimizin bıraktığı milli mücadele mirasının yerinde incelenmesi, çocukların  gelecekte ailesine, ülkesine faydalı birer birey olarak yetişmeleri, rasyonel, milli değerlere sahip bir şekilde kişilik kazanmaları ve milli tarih/kültür bilinçlerinin oluşmasına katkı sağlanması amacıyla Çanakkale ve İstanbul’a 3 gece 4 gün süren kapsamlı bir gezi yaptı.

TED Van Koleji Müdür Yardımcısı Fatih TEZER, Beden Eğitimi Öğretmeni Şazimet Kaynar ÖZGÜL, Matematik Öğretmeni Güven HANİK ve 28 öğrencinin katılımı ile gerçekleşen gezinin ilk günü olan 10 Mart’ta Van Ferit MELEN Hava limanından kalkan uçakla İstanbul  Sabiha GÖKÇEN Hava Limanına inen gezi kafilesi, Tuzla’da verilen yemek molasının ardından Çanakkale’ye hareket etti.

İlk gece Çanakkale’deki otelde dinlendikten sonra 11 Mart sabahı birlikte yapılan kahvaltının ardından otelden ayrılarak Truva Atı’nı gören gezi kafilesi, Gelibolu yarım adasına geçerek Güney Cephesinde yer alan Kilitbahir Kalesi, Namazgah Tabyası, Seyit Onbaşı Anıtı, Rumeli Mecidiye Tabyası, Şahindere Sargı Yeri Hastane Şehitliği, Çanakkale Şehitler Abidesi, Ertuğrul Koyu Yahya Çavuş Şehitliğini gezerek deniz savaşları hakkında bilgi aldı. Alçıtepe Köyünde verilen öğlen yemeği molasından sonra aynı enerji ve coşkuyla Kuzey Cephesinde yer alan Anzac Koyu ve Arıburnu, Mehmetçiğe Saygı Anıtı, Kanlı Sırt ve Avustralya Anıtı, Lağım Savaşlarının geçtiği tünel ve siperlerin incelenmesi, 57.Alay Şehitliği, Conk Bayırı, Atatürk Anıtı, Atatürk’ün vurulduğu gözetleme yerini ziyaret ederek Anafartalar Ovasını kuşbakışı izleyen öğrenciler, şehitlik turunun son durağında Çanakkale Destanı müzesini ziyaret etti, 11 farklı salonda 3 Boyutlu görüntülerle adeta Çanakkale’yi tekrar yaşayan öğrencilerimiz günün sonuna doğru şehir merkezine dönerek Aynalı Çarşı’yı gezdi. Burada geçen serbest zamanda aileleri ve arkadaşlarına hediyeler alan öğrenciler, yorucu ancak bir o kadar coşkulu, duygu yüklü, unutulmaz  bir günün ardından dinlenmek üzere otellerine geçti.

12 Mart Sabahı Saat 08:00 de Otelden ayrılarak İstanbul’a hareket eden kafile, öğleden sonra Eminönü’de yenen balık ekmek ziyafetinin ardından Özel Tekne ile Boğaz Turuna çıktı. İstanbul gezisi boyunca bize eşlik eden tur rehberimizin bilgilendirici anlatımlarıyla İstanbul Boğazı’nın tarihi ve turistik tüm güzelliklerini, eşsiz manzarasını yakından gören öğrenciler, boğaz turunun hemen ardından olağanüstü kubbesi ile Bizans sanatının en büyük eseri olan Ayasofya ve 6 minaresi ile dünyada tek olma özelliği taşıyan ; iç mekanı süsleyen eşsiz İznik çinilerinden dolayı batılıların Mavi Camii adını verdikleri Sultanahmet Camiini gezdi. Günün sonuna doğru, İstanbul’un fethinden sonra müslümanlarla iskân edilen ilk yerleşim yeri olan Eyüpsultan ziyaret edildi. Birlikte verilen akşam yemeği molasının ardından dinlenmek üzere İstanbul’daki otelimize geçildi.

Gezinin son günü olan 13 Mart sabahı gezimiz otelde yapılan kahvaltının ardından, sadelikle ihtişamın, maneviyatla gücün birleştiği eşsiz Topkapı Sarayı ile başladı. Fatih Sultan Mehmet tarafından 1478 yılında ikametgah olarak yaptırılan ve 1924 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından halka açılan, günümüzde de Osmanlı tarihine ışık tutan en önemli simgelerin başında gelen Topkapı sarayında, Darphane-i Amire, Divan-ı Hümayun, Adalet Kulesi, Dış Hazine (Tarihi Savaşlarda Kullanılan silah ve zırhlar) ,Divit Odası (Tarihi Saatler), Arz Odası, Hazine Koğuşu, Padişah Elbiseleri ve Kutsal Emanetler gibi onlarca eşsiz bölümü hayranlıkla gezen ve rehberimizin anlatımlarıyla bilgilenen öğrencilerimiz,sarayın hemen yanında bulunan 3. Ahmet Çeşmesinin önünde toplu hatıra fotoğrafı çektirerek tur programımızın sonunda yer alan Emaar Akvaryum & Su alt Hayvanat Bahçesini gezmek üzere yola çıktı.

Kayalık Kıyılar, tünel akvaryumunun da içinde bulunduğu Ana Tank, Denizanası Galerisi, Ormanlar, Nehirler ve Şelaleler, Penguen Adası, Timsah Krallığı ile 7 Farklı tematik bölümden oluşan akvaryum ve sualtı hayvanat bahçesinde 20.000’in üzerinde deniz  canlısı ve amfibiye ev sahipliği yapan Akvaryum & Su alt Hayvanat Bahçesinde öğrencilerimiz, Kıyı bölgelerde yaşayan köpekbalıklarından denizlerin karanlık ve soğuk sularında yaşayan dev örümcek yengeçlerine, deniz tabanın en meraklı balıkları gobilerden piranalara ,denizlerin en hızlı türlerinden manta vatozlarına kadar okyanusların gizemli ve rengarenk dünyası ile buluştular.

Akvaryum turunun ardından Alışveriş Merkezinde serbest zaman geçirip yemeklerini yiyen gezi kafilesinin Van’a dönüş için Sabiha Gökçen Havalimanına hareket etmesiyle, her anı rüya gibi geçen gezimiz noktalandı. Her türlü yorgunluğa ve yer yer olumsuz hava şartlarına rağmen neşesini,enerjisini,sevgi saygısını ve arkadaşlarıyla paylaşma duygusunu hiç kaybetmeyen sevgili öğrencilerimizle bir başka gezide yeniden birlikte olmak ümidiyle 🙂


Ansolon